Hobusetekkide parandamisest

Tegelen hobikorras hobusetekkide parandamisega. Mulle meeldib käsitöö aga ma ei viitsi toota riiulitele mingeid mõttetuid iluasju. Niisiis sobib mulle selline praktiline parandamine. Viimastel aastatel on mu käest läbi käinud kümneid tekke ja ikka veel pole kõrini :D Enamasti parandan sõbranna suure hobusekarja omi, nüüd on juba ka mõned tuttavad kliendid tekkinud. Lisaks olen kogunud ribadeks tõmmatud tekke, mis muidu prügikasti rändaks. See ei ole mu jaoks mingi äri, sest edasi ma neid ei müü ja taaskasutusse võtmine on pigem maailma päästmise projekt. Parandamisele kulunud aega ma parem ei hakka töötundidesse ümber arvutama.

Mõned tekid on juba toodetud disainivigadega ja neid tuleb kohe kasutamise alguses ümber teha. Või lihtsalt kaelaauk väiksemaks teha. Mõned tekid saavad kõva vatti ja enamasti on mõistlik need parandada. Mida varem jaole saada, seda lihtsam. Kui augud liiga suureks lasta, siis võib vatiin kahjustada saada ja siis juba ajakulukam parandamine. 

Oluline on kõik kihid eraldi kokku õmmelda. Tekkide veekindlust ei mõjuta eriti see, et on tehtud õmblused ja on nõelaaugud. Õmbluste teipimine on ka täiesti teisejärguline. Oluline on, et kihid hoiaksid üksteisest eemale. Sama põhimõte nagu telgi puhul - kui magad vihmaga vastu seina, saab magamiskott märjaks. Samuti on heaks näiteks rõngastega kaelaosa kinnitused, mis on õmmeldud teki peale - hakkavad läbi laskma ja tasub lahti harutada. Väikeste aukude korral olen kasutanud ka paiga liimimist. Aga väikesed täkked ei lase isegi parandamata jätmisel eriti vett läbi niiet alati pole mõistlik neile aega raisata. Pealiskihi aukude puhul jälgin, et vesi ei langeks pikkade õmbluste vahele ehk kui panen servad üksteise peale, siis ülesse poole jääv osa läheb pealepoole.  

Voodri kokkuõmblemise kvaliteet ja töövõtted sõltuvad suuresti töö tellija taluvuslävest. Saab taastada siidise voodri peitu jäävate õmblustega aga saab ka lihtsalt servad kokku lasta nii, et mitte kõige kenam õmblus jääb hobuse poole. Esimesel juhul on töömaht ja ajakulu mitu korda suuremad. Kui tekk on niikuinii pesemata ja mitte enam uus, siis käib see teine variant ka väga hästi. Vooder on nii pehmest materjalist, et kui õmblus strateegilisse kohta ei jää, siis hobust hõõruma ei hakka. 

Kuidas õmmelda kõik kihid eraldi? Mida suurem auk, seda lihtsam masinaga ligi pääseda :) Mina õmblen nii palju kui saab masinaga ja lõpu käsitsi. Väiksed augud ja väga paksud õmblused ainult käsitsi. All servas võib muidugi kihid kokku ka lasta, seal pole enam vahet. Kõige olulisem on funktsionaalsus, seega ilupisteid teen järjest vähem. Keegi ei oska neid mudakihi all näha ega väärtustada. Õmblen seda, mis segab kasutamist. Uuemad tekid teen korralikumalt. 

Mis teha, kui tekk on otse koplist tulnud? Leida mõni selline hull nagu mina xD Loomulikult eelistan pestud tekke aga õmblen tavaliselt haisvaid käkke. Olen õmmelnud ka sõna otseses mõttes läbi sita. Eks siin oleneb inimesest, et kellele tasub vastu tulla. Vahel mõtlen, et ega mu teenus kallis pole aga mulle tuletati meelde, et ega keegi teine ei võta kastide kaupa pesemata tekke, ei tule talli kohapeale neid õmblema, iga kiht hoolikalt eraldi... Seni kuni pealmine kiht on veekindel, on odavam parandada kui uus osta. 



1 comment:

kapakoi said...

Võimas! Tahaks panna selle emotikoni, kus südamed silmadeks :)