Mul pole hetkel jaksu ühtegi teemat süvitsi ette võtta aga natuke tahaks ikkagi rääkida, et mis mulle praegu huvi pakub. Hobuste teemal aga mitte mu enda hobustest.
1. Eesti tõugu hobuste põlvnemised. Kui osade jaoks tähendab hea põlvnemine, et isaks on mõni spordis hästi esinenud isend, siis mu meelest on haruldane põlvnemine palju huvitavam. Väga paljude hobuste sugupuudes korduvad samad nn sõlmeellased aga kui leida mõni, kellel need puuduvad, siis säilitatava ohustatud tõu puhul on see väärtus. Geneetiline mitmekesisus on kogu selle asja mõte. Selliseid hobuseid aitab leida EVA programm ja juhtumisi tegelen selle programmi jooksutamisega mina. Annan ette kõikide eesti hobuste põlvnemised ja vastu saan koefitsiendid, mis näitavad kui suures suguluses on iga isend võrreldes ülejäänutega. Kuidas seda teadmist kombineerida aretusplaanidega, jääb juba iga hobusekasvataja enda otsustada. Tabelid on saadaval www.esthorse.ee ehk Eesti Hobuse Kaitse Ühingu kodulehel.
2. EHKÜ kuulub niisiis ka mu hobide hulka ehk olen vabatahtlikuna seal juhatuses ja proovin mingigi panuse anda. Alati ootame abiväge ja mõttekaaslasi.
3. Rauavaba kabjahooldus. Hobikorras värgin ka võõraid hobuseid, enda omadel olen juba palju aastaid ise kapju korras hoidnud. Sai ka kabjasusse katsetatud ja need mu meelest geniaalsed asjad aga hetkel lihtsalt ei tee trenni ja pole ühtegi hobust, kes neid vajaks. Kabjahooldusega haakuvad ka hobuste söötmise teema ja laiemalt pidamine. Söötmist sai mingi periood palju uuritud aga praegu tagaplaanil.
4. Erinevad hobuste pidamissüsteemid. Eriti just vabapidamine: looduslähedane pidamine, liikumisradadega koplid. Pole ilusamat vaatepilti kui hobused ilmatu suurel rannakarjamaal elu nautimas ja päris hobuste asju tegemas. Ka väiksel pinnal annab hobuste heaolu silmas pidades palju ära teha, inspiratsiooniks jälgin gruppi, kus kõik keerleb ümber liikumisradadega koplite (track system), mida muudetakse huvitavamaks erinevate elementidega. Ühel hetkel õnnestub ehk ka parimad ideed oma tallis ellu viia.
5. Hobusetekkide parandamine. Minu käest käis sel talvehooajal läbi ca 45 tekki ja see oli selline maailmapäästmise projekt, et vanale asjale uus elu (kohati küll uuele asjale kiire elujätk). Valdav enamus neist kuulus mu sõbrannale ja ma sain harjutada erinevaid töövõtteid. Enam korteri vannitoas sellist hulka ette ei võtaks aga tulevasse sadularuumi tuleb igatahes õmblusnurk. Alguse sai see käsitööhuvist aga kuna ma iluasju riiulile toota ei viitsi, siis tekkide parandamine on ülipraktiline lahendus.
6. Hobuste parasitoloogia on ka ses osas tagaplaanil, et aktiivselt sellega ei tegele (nagu Vetpointi aegadel) aga mikroskoobikomplekt on mul olemas ja metoodika selge. Enda hobused vajavad uurimist ja võib-olla ka sõprade omad. Kuna ussirohtude teema fb-s üles tuli, siis oli väga huvitav uuesti materjalid lahti lüüa. Miks mitte ka teisi aidata edaspidi.
Nüüd said vist põhilised teemad letti laotud. Kindlasti ei pea ma end ühelgi alal parimaks ja tahan edasi areneda. Seega igasugune arutlemise võimalus on abiks ning otsin mõttekaaslasi/kirjasõpru :D